Лубінець: В Україні Міжнародний комітет Червоного Хреста має глобальну проблему – вони не виконують свій мандат

В Україні представники Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) не виконують роботи, яка передбачена їхнім мандатом. Про це уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив «Укрінформу» в інтерв’ю 14 жовтня, його опублікували 28 жовтня.

«На мій погляд, у діяльності Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні є глобальна проблема – вони не виконують свій мандат. А він засвідчений Женевськими конвенціями. Фактично це організація, яка має моніторити стан захисту прав військовополонених, цивільних заручників, яких утримують у країнах – сторонах міжнародного конфлікту», – сказав він.

Лубінець наголосив, що основне завдання представників МКЧХ – «виконувати цей мандат і зберігати нейтральність».

«А вони, з-поміж іншого, використовують терміни на кшалт «криза в Україні» чи «конфлікт в Україні». Тобто навіть такий міжнародно визнаний термін, як «міжнародний військовий конфлікт», вони не використовують. І як це сприймають громадяни інших країн, коли вони читають на офіційному сайті Міжнародного комітету Червоного Хреста про «кризу в Україні»? Що одразу спадає на думку? Що криза – в Україні, що проблема – в Україні, що тиснути треба – на Україну. Що проблема, виявляється, не в агресії Російської Федерації проти нашої держави, а проблема – в Україні», – заявив він.

За словами омбудсмена, він постійно порушує питання про те, щоб у МКЧХ виконували свій мандат.

«Якщо вони не можуть його виконувати, вони мають виходити і публічно про це говорити. І найголовніше – назвати країну, яка не дає їм це зробити. Це – Російська Федерація», – пояснив Лубінець.

Оцінюючи діяльність МКЧХ в Україні, омбудсмен наголосив, що «легше сказати, що «нас Російська Федерація не допускає», і все, крапка».

«А що ви, міжнародна організація зі світовим відомим ім’ям – Міжнародний комітет Червоного Хреста – робите для того, щоб вас допустили? Окрім того, що вас не пускають, якісь ще кроки будуть від вас зроблені чи ні? Наразі я підтримую ідею щодо того, що ми маємо змусити Міжнародний комітет Червоного Хреста виконувати свій мандат. Якщо не вийде – будь ласка, виходьте і публічно кажіть: ми не можемо виконувати свій мандат, тому що Росія нам не дозволяє це зробити», – заявив він.

Контекст:

Україна від початку повномасштабної війни активно критикує діяльність Червоного Хреста. Наприклад, у березні українська влада виступала проти відкриття офісу МКЧХ у російському Ростові-на-Дону для нібито ефективнішої роботи на сході України.

Також Україна звинувачує МКЧХ у неефективності щодо доступу до військовополонених, яких утримує Росія. Зокрема, представники організації так і не змогли потрапити до окупованої російськими військами Оленівки Донецької області після теракту у виправній колонії, де утримували полонених українців.

Лубінець 21 жовтня заявив, що Україна шукає альтернатив Міжнародному комітету Червоного Хреста.

Джерело: gordonua.com